21 MARCA ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Dzień ten został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, od 2012 r. jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Zespół Downa inaczej określany trisomią chromosomu 21. Jest to choroba genetyczna opisana przez brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, od nazwiska którego przypadłość ta została nazwana zespołem Downa.

Zespół Downa jest odmiennością biologiczną człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. To ona właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi. Najdotkliwiej odczuwanym przez osoby z Zespołem Downa zaburzeniem jest osłabienie procesu zapamiętywania i zaburzenie mowy.

Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol Dnia Osób z Zespołem Downa. 21 marca wszyscy dołączamy do Zespołu Kolorowych Skarpetek i wspieramy osoby chorujące na trisomię. Ta akcja ma na celu przełamywanie stereotypów związanych z wadą genetyczną.

źródło tekstu https://sensonauka.pl/edukacja/swiatowy-dzien-osob-z-zespolem-downa-zajecia-w-szkole-i-przedszkolu/

Zachęcamy do obejrzenia filmów o osobach z Zespołem Downa na stronie sensonauka.pl.

W ramach dzisiejszego święta Uczniowie i Przedszkolaki wraz z Rodzicami założyli kolorowe skarpety nie do pary. Dwie różne skarpetki są symbolem niedopasowania genotypowego występującego u osób z zespołem Downa.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *